Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (KSÜ-ABAUM)

 

European Solidarity Corps (ESC) Nedir ?

 

EuropeanSolidarityCorps (ESC), Avrupa Birliği ülkelerinden birindeki bir sivil toplum kuruluşunda Gençlerin kişisel, eğitimsel, sosyal, sivil ve mesleki gelişimlerini teşvik ederken, kendi ülkelerinde veya yurt dışında topluma yarar sağlayan projelerde gönüllü olmaları, çalışmaları veya ağ kurma faaliyetlerinde bulunmaları için fırsatlar yaratan, toplumsal ihtiyaçları karşılamayı hedefleyen yeni  bir Avrupa Birliği girişimidir.

AVRUPA DAYANIŞMA PROGRAMI NASIL ÇALIŞIR?

18-30 yaşları arasındaki gençler Avrupa Dayanışma Programı portalına kolaylıkla kayıt yaptırabilirler. 18 yaş ve üstündeki katılımcılar, veri tabanına erişimi olan kuruluşlar tarafından dayanışma konulu projelere katılım daveti alabilirler. Ayrıca, bu kuruluşlar gençlerden doğrudan yanıt alabilmek için portal da, proje duyurularını yapabilirler.

KAZANIMLAR

 

Avrupa Dayanışma Programını kapsamında gönüllü olarak;


1) Gönüllü olarak bir katkıda bulunacak ve ihtiyaç içindeki topluluklara yardım edeceksiniz. Bu ücretsiz olarak yapmayı tercih edeceğiniz bir yardım olduğu için maaş ödemesi almayacaksanız. Bununla beraber seyahat, barınma, yemek ve sigorta giderleriniz ödenecek ve buna ek olarak belli bir miktar cep harçlığı alacaksınız.


2) Bu, kişisel ve profesyonel gelişiminize ivme kazandıracak bir öğrenim deneyimidir. Gönüllülük deneyiminiz öncesinde, sırasında ve sonrasında eğitim alma fırsatınız olacaktır. Mentor net hedefler belirlemenize yardımcı olacak ve bu hedeflere nasıl ulaşacağınızı gösterecektir. Ayrıca dil ve kültürler arası becerilerinizi geliştirme, kendi başınıza yaşamayı, güçlüklerin üzerinden gelmeyi ve ekip içinde çalışmayı öğrenme şansı yakalayacaksınız.3) Başka bir Ülkede yaşamak ve bu Ülkeyi keşfetmek, diğer kültürler hakkında bilgi edinmek veya yeni arkadaşlar edinmek gönüllülük deneyiminizin kaçınılmaz bir parçası olacaktır.

4) Gönüllülük deneyiminiz ile gönüllü olduğunuz kuruluşlara ve yerel topluluklara yeni fikirler ve çok kültürlü bir ruh taşıma imkânı elde edeceksiniz.


5) Avrupa Dayanışma Programında yer alarak bir topluluğun parçası olacaksınız. Geri döndüğünüzde eski gönüllülerden oluşan daha geniş bir toplulukla bağlantıda kalabilir, deneyimlerinizi paylaşabilir ve ülkedeki diğer genç bireylerle iletişim kurup onlara ilham verebilirsiniz.


6) Gönüllü olarak katıldığınız bir projenin sonunda katılımınızı belgeleyen bir sertifika sahibi olacaksınız.


Kalite Sertifikası (ESC 52) Nedir ?

                                                                       

ESC (Avrupa Dayanışma Programı) projelerine katılmak için kurum/kuruluşlar bir kalite sertifikası almalıdır. Kalite sertifikası, Avrupa Dayanışma Programının ilke ve hedeflerine uyumu sağlar. Kuruluşlar, kendi ülkelerinin Ulusal Ajansına veya Ortak Ülkelerde yerleşik bir kurum/kuruluş olmaları halinde bölgesel SALTO ‘ lara /Avrupa Komisyonuna bir Kalite Sertifikası için başvururlar. Kalite Sertifikası, Avrupa Dayanışma Programına giriş biletidir. Gönüllülük faaliyeti için bir ön koşuldur, ancak otomatik olarak bir Avrupa Dayanışma Programı proje hibesinin alınacağını ifade etmez. Türkiye’nin sadece gönüllülük faaliyetlerinde yer alması nedeniyle sadece gönüllülük için Kalite Sertifikası alınabilir. Kahramanmaraş  Sütçü İmam Üniversitesi Kalite Sertifikasyon süreci  devam etmektedir.

Hadi şimdi beraber ESC portalına kayıt olalım.

Kayıt olabilmek için  buraya tıklayarak siteye ulaşım sağlayabilirsiniz.


 

Bu ekrana geldiğinizde bireysel olarak katılım sağlıyorsanız sol kutucuktan işleme devam edeceksiniz eğer bir kuruluş olarak başvuru yapmak istiyorsanız sağ kutucuktan işleme devam etmelisiniz.

Biz sol kutucuk ile devam edeceğiz işlemlerimize,” Register/Log in “ kısmına tıklayarak, aşağıdaki görüntüye ulaşacaksınız.


 

Burada “Create an account” a tıklayarak kayıt bilgilerinizi girmeniz gereken bölüme ulaşacaksınız.

 

Karşınıza aşağıdaki görüntü çıkacaktır.Bilgilerinizi doldurduktan sonra