Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (KSÜ-ABAUM)

European Solidarity Corps-ESC (Avrupa Dayanışma Programı) gönüllülük, iş, staj ve dayanışma projelerini bünyesinde barındıran bir Erasmus+ programıdır. 2018 yılının sonuna dek gönüllülük projeleri yine Erasmus+ programı altında European Voluntary Service (EVS) adıyla hayata geçirilmekteydi. 2018 sonu itibariyle Avrupa Birliği tarafından desteklenen gönüllülük, iş, staj ve dayanışma projeleri Avrupa Dayanışma Programı çatısı altında toplanmıştır. 

ESC gönüllülük programı nedir?

ESC gönüllülük projeleri ile 18-30 yaşları arasında yüzlerce gencimiz mezuniyet ve dil yeterliliğine bakılmaksızın, 1 yıla kadar Avrupa’da diledikleri bir ülkede gönüllü faaliyetlerde yer alarak yabancı dillerini geliştirebilmekte, yepyeni bir dil öğrenebilmekte kültürlerarası iletişim becerilerini artırabilmekte, hiç tanımadığı yeni bir ortamda çalışabilme ve iletişim kurabilme stratejilerini öğrenebilmekte ve bu sayede ülkeye döndüklerinde kazandıkları özgüvenle iş piyasasında seçeneklerini çeşitlendirebilir. Üstelik bütün bunlara hiç bir ücret ödemeden ulaşmaları mümkün. Gönüllülerin yeme, içme, konaklama, vize, sigorta masrafları karşılanmaktadır. Üstelik ülkeden ülkeye değişen koşullarda günlük 3-6€ arasında bir miktar cep harçlığı da veriliyor.

ESC gönüllülük projelerine kimler başvurabilir?

17-30 yaş arasındaki bütün gençler başvuruda bulunabilir. Proje faaliyetinin başlangıç günü ise 18-30 yaş arasında olmak gerekmektedir. Başvuranın temel motivasyonunun gönüllülük yapmak olması dışında hiç bir şart aranmıyor (yabancı dil bilgisi, üniversite eğitimi vb.).

Hangi tarihlerde başvuru yapılır? Ne zaman başlanır?

Değişim projeleri hakkında duyurular ve tarihleri merkezimin web sayfasında duyurulmakta olup, başvurular online olarak kabul edilmektedir.

ESC gönüllülük projelerine başvuru için ücret ödemem gerekli mi?

ESC ücretsiz bir programdır. Başvuran gençlerden hiçbir ücret alınmaz.


SAYILARLA ÜNİVERSİTEMİZ

37744

Öğrenci

98928

Mezun

1272

Akademik Personel

1256

İdari Personel

272

Aktif Program

30

Öğretim Elemanı Başına Öğrenci

157869

Kütüphane Kaynağı